Siła innowacji i rozwoju gospodarczego czyli święto przedsiębiorstw
W 2017 roku, po raz pierwszy w historii, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 27 czerwca jako Międzynarodowy Dzień Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP), mający na celu podkreślenie istotności tych przedsiębiorstw dla rozwoju i wzrostu gospodarek narodowych, a także ich wkładu w dobrobyt społeczeństwa.
REKLAMA
Rola i cechy małych i średnich przedsiębiorstw
Obecnie przypisuje się małym i średnim przedsiębiorstwom wiele pozytywnych cech. Uważa się, że odgrywają one istotną rolę w gospodarce poprzez znaczący udział w produkcie krajowym, tworzenie nowych miejsc pracy, wydajność, inwestycje oraz przedsiębiorcze i innowacyjne działania, które przyczyniają się do rozwoju gospodarczego. W Polsce MŚP stanowią aż 99,8% wszystkich firm i mają kluczowe znaczenie dla budowania trwałych podstaw rozwoju gospodarczego. Co więcej, wynika z raportu dotyczącego sektora małych i średnich przedsiębiorstw, że od 2014 roku notuje się wzrost skłonności Polaków do zakładania własnych firm.Zarządzanie małym i średnim przedsiębiorstwem wiąże się z koniecznością posiadania przez przedsiębiorcę i menedżera różnorodnych umiejętności, ze względu na specyfikę ich działalności, ograniczone zasoby i ciągłe dostosowywanie się do zmieniającego się otoczenia. Jedną z ich zalet jest szybkość i efektywność, z jaką potrafią wykorzystać niespodziewane zmiany w otoczeniu. Przedsiębiorcy podejmują wiele działań na rynku w kontekście klientów, dostawców, konkurentów oraz instytucji biznesowych. Świadomie wykorzystują zasoby relacyjne, aby wpływać na interesariuszy, zarządzać relacjami, działać w sieci powiązań międzyludzkich i budować więzi międzyorganizacyjne.
Czynniki hamujące rozwój małych firm
- Wysokie koszty pracy i obciążenia podatkowe.
- Zjawiska kryzysowe w gospodarce światowej oraz spowolnienie rozwoju gospodarki polskiej, które skutkują spadkiem popytu na produkty i usługi.
- Znaczący wzrost konkurencji w poszczególnych sektorach gospodarczych.
- Niedostatek kapitału na rozwój firmy.
- Błędy w strategicznych działaniach małych przedsiębiorstw, włącznie z polityką personalną.
PRZECZYTAJ JESZCZE