25 kwiecień 2024

Wykład mistrzowski francuskiej intelektualistki prof. Chantal Delsol - 14 maja

zdjęcie: Wykład mistrzowski francuskiej intelektualistki prof. Chantal Delsol - 14 maja / fot. PAP
fot. PAP
"Współczesne nieszczęścia demokracji" - to tytuł wykładu mistrzowskiego prof. Chantal Delsol, francuskiej intelektualistki zajmującej się przemianami świata postnowoczesnego. Wykład odbędzie się 14 maja o godz. 18 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Chantal Delsol jest profesorem filozofii politycznej, francuską intelektualistką zajmującą się przemianami świata postnowoczesnego, członkinią Akademii Francuskiej, a także publicystką "Le Figaro" i "Valeurs Actuelles" oraz autorką książek filozoficznych i powieści.

W swoich pracach koncentruje się na problematyce późnej nowoczesności, demokracji, totalitaryzmie i populizmie, a także historii religii chrześcijańskiej i współczesnej filozofii wschodnioeuropejskiej. Jest założycielką Instytutu Badań im. Hannah Arendt oraz dyrektorką Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu.

Tematem wykładu prof. Delsol będą "Współczesne nieszczęścia demokracji". Zdaniem filozofki "istotą demokracji jest uznanie, że wspólne dobro społeczeństwa nie jest pewną, naukową daną, ale kwestią opinii, wizją świata, a zatem jest niepewne i zawsze dyskusyjne".

W książce "Ainsi meurt la démocratie" (2022) - napisanej wspólnie z Myriam Revault d’Allonnes - Delsol dotyka kondycji demokracji i tego, czym staje się ona w społeczeństwach europejskich. Jak pisze, demokracja nie umiera przez wrogów, ale od wewnątrz, gdy niszczy się jej zasady, przestaje się w nie wierzyć lub im się zaprzecza. Ponadto zanik kultury konfrontacji (idea konfliktu) wpływa na proces demokratyzacji, czego skutki obserwujemy obecnie.

"Tempo przemian społecznych, z którymi mamy do czynienia, ma swoje odzwierciedlenie w świecie wartości, które, jak zauważa Chantal Delsol, są dziś – już po raz kolejny w historii – w zaawansowanym procesie inwersji" – zaznaczył dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk w przesłanej PAP informacji prasowej. "Tym bardziej cieszymy się, że prof. Delsol przyjęła nasze zaproszenie i chce podzielić się swoimi diagnozami zmian, które zaszły w społeczeństwie europejskim, w dechrystianizującej się Europie, a które wywierają wpływ na kondycję demokracji, na wartości stanowiące fundament społeczeństw demokratycznych. Jestem przekonany, że wszyscy słuchacze wykładu skorzystają z celnych, błyskotliwych obserwacji Pani Profesor, jej troski o Europę i zarazem naukowego dystansu do trwających przemian" - wskazał.

Wykład odbędzie się 14 maja o godz. 18 w nowym budynku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przy al. Niepodległości 128. Wstęp jest wolny, należy jednak wcześniej wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Myśli Jana Pawła II, współorganizatorem - Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Wydarzenie jest kolejnym spotkaniem z cyklu "Obserwatorium idei: inspiracje", projektu Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, w ramach którego organizowane są spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy. Wykłady poświęcone są ich namysłowi nad najistotniejszymi wyzwaniami stojącymi przed człowiekiem i współczesną cywilizacją. W ramach projektu w Warszawie gościli: czeski intelektualista ks. Prof. Tomáš Halík oraz prof. Krzysztof Meissner.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie centrumjp2.pl.(PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

akr/ miś/