reklama
kategoria: Ekologia
7 styczeń 2020

Polska nauka i NGO żądają prawdy w mediach

fot. materiał prasowy
500 polskich naukowców oraz 85 organizacji pozarządowych apeluje do koncernów medialnych o rzetelną informację o zmianie klimatu.
REKLAMA
Przyjęte przez 195 krajów raporty IPCC nie pozostawiają złudzeń. Bez szybkich działań o dużej skali, efekt cieplarniany sprowadzi wkrótce fale upałów, zwiększenie częstotliwości susz, huraganów i powodzi, drastyczny spadek produkcji żywności, masowe migracje oraz wojny o kurczące się zasoby.

Naukowcy i organizacje, które podpisały list uważają, że adekwatne działania nie zostaną podjęte bez powszechnego zrozumienia przyczyn i skutków katastrofy klimatycznej. Edukacja społeczeństwa to zadanie dla rządów i mediów.

Jak powiedział Patryk Kowalczyk z Extinction Rebellion - "Niezbędne są szkolenia dziennikarzy, gdyż jakość informacji na ten temat w mediach bywa niestety niska. Dużo w kontekście klimatu mówi się o smogu czy plastiku, choć te tematy nie są bezpośrednio powiązane, a mało o emisjach CO2. Zamiast o realnej groźbie powszechnego głodu, słyszymy o niemożności rozgrywania zawodów sportowych z powodu braku  śniegu. Brakuje debaty o dekarbonizacji i adaptacji do zmian.”

Sygnatariusze domagają się, aby spółki medialne stworzyły deklaracje rzetelnego informowania o zmianach klimatu. W takich deklaracjach powinny się zobowiązać do przeszkolenia dziennikarzy, informowania o zmianach klimatu, zapraszania na łamy i anteny ekspertów. Nad przestrzeganiem postanowień takich deklaracji powinni czuwać pełnomocnicy ds. rzetelnego informowania o zmianach klimatu.

- Wszystkie koncerny, do których zaniesiemy ten apel, dużo mówią o społecznej odpowiedzialności biznesu. Trudno sobie wyobrazić większą odpowiedzialność, niż mówienie prawdy w obliczu największej katastrofy w dziejach. Nasze prośby nie są wygórowane. W tych koncernach istnieją już polityki antykorupcyjne, antydyskryminacyjne, czy dotyczące ochrony danych osobowych. Czy ochrona życia nas wszystkich nie jest co najmniej równie ważna jak RODO? - pyta Kowalczyk.

350 wydawców, docierających do miliarda osób, działa w ramach Covering Climate Now. O podjęcie działań apeluje Papież Franciszek. Apel do wspólnoty akademickiej wystosowała Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W 40. rocznicę pierwszej konferencji klimatycznej, opublikowano oświadczenie 11 tys. naukowców ze 153 krajów, którzy alarmują, że ludzkość stanęła w obliczu „nieopisanego cierpienia wywołanego kryzysem klimatycznym”. Sejm RP powołał ministerstwo klimatu. Czas na ruch ze strony polskich mediów.

Pełna treść apelu oraz lista sygnatariuszy znajduje się na stronie:
https://www.extinctionrebellion.pl/list

Adresaci listu to zarządy firm medialnych o największym zasięgu, m.in. Agora, Eurozet, Gremi Media, Instytut Gość Media, Infor, Interia.pl, Polsat, Polska Press, Polskie Radio, RMF, Ringier Axel Springer Polska, Telewizja Polska, TVN, Wirtualna Polska, ZPR Media.
List podpisały m.in. Extinction Rebellion, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny,  Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, WWF Polska, Strajk dla Ziemi, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Greenpeace Polska, Rodzice dla Klimatu - Parents for Future PL, Academics Stand Against Poverty.

Wśród sygnatariuszy są także prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery, współautor książki "Nauka o klimacie", prof. Ewa Bińczyk, autorka "Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu", prof. dr hab. Piotr Skubała - autor publikacji w „AURA. Ochrona środowiska” i „Dzikie Życie”, członek Komisji ds. GMO i GMM przy Ministrze Środowiska i prof. Arkadiusz Nowak z Polskiej Akademii Nauk.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Pajęczno
0.7°C
wschód słońca: 07:37
zachód słońca: 15:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pajęcznie

kiedy
2025-01-10 19:00
miejsce
Miejsko Gminny Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-22 16:00
miejsce
Hala Sportowa w Pajęcznie,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-16 17:00
miejsce
Miejsko Gminny Dom Kultury,...
wstęp biletowany