kategoria: Kraj
18 czerwiec 2024

ME w pływaniu - zamiast złotego medalu dyskwalifikacja polskiej sztafety mieszanej

Polska sztafeta mieszana 4x100 m st. zmiennym przypłynęła jako pierwsza w finale pływackich mistrzostw Europy, które odbywają się w Belgradzie. Sędziowie dopatrzyli się jednak błędów na jednej ze zmian i ją zdyskwalifikowali.

Biało-czerwona sztafeta w porannych eliminacjach zanotowała najlepszy czas. To uzasadniało aspiracje do mistrzowskiego tytułu. Polacy wystąpili w składzie: grzbiecista Ksawery Masiuk, żabkarka Dominika Sztandera, delfinista Jakub Majerski i kraulistka Kornelia Fiedkiewicz. Do mety po emocjonującym wyścigu przypłynęli na pierwszej pozycji. Radość trwała krótko, gdyż sędziowie dopatrzyli się błędów w ich występie. Podobny los spotkał Greków, którzy finiszowali na trzecim miejscu. Złoty medal zdobyli reprezentanci Izraela (3.45,74).

We wtorkowych indywidualnych finałach zaprezentowała się trójka Polaków. Adela Piskorska rywalizację na 200 m st. grzbietowym rozpoczęła bardzo szybko. Na półmetku prowadziła, a po kolejnej długości basenu spadła na drugie miejsce. Po ostatnim nawrocie straciła siły i ostatecznie dopłynęła na szóstym miejscu (2.10.85). Złoty medal zdobyła Portugalka Camila Rebelo (2.08,95), która o 0,01 s okazała się lepsza od rekordu... Polski, należącego do Laury Bernat.

Fiedkiewicz na 100 m st. dowolnym do najlepszej ósemki w tej konkurencji awansowała z piątym czasem i identyczne miejsce zajęła w walce o podium (54,79). Mistrzynią Europy została Czeszka Barbora Seemanova (53,50). Polka po półtoragodzinnym odpoczynku wystąpiła w sztafecie mieszanej 4x100 m st. zmiennym.

Jan Kałusowski na 100 m st. klasycznym poprawił swój rekord Polski z półfinałów. Zawodnik MKS Trójka Łódź finiszował z piątym czasem (59,58), a do minimum olimpijskiego zabrakło mu zaledwie 0,09 s.

Do środowych finałów awansowało pięciu z siedmiu biało-czerwonych. W półfinałach Dominika Sztandera miała czwarty czas na 100 m st. klasycznym (1.07,35), na podobnym miejscu sklasyfikowna została Paulina Peda na 50 m st. motylkowym (26,24). W tej konkurencji Anna Dowgiert była ósma (26,43) i ją również znalazła się w czołowej ósemce. Ksawery Masiuk wygrał swój półfinał na 200 m st. grzebietowym (1.57,62), co ostatecznie okazało się piątym rezultatem. Mistrz Polski Kamil Sierdzki na 100 m st. dowolnym był ósmy (48,48). (PAP)