1,184 mln osób zwiedziło Muzeum Auschwitz w 2022 r.
"W porównaniu z poprzednimi dwoma latami to ogromny wzrost (w 2021 roku - 560 tys. zwiedzających, a w 2020 r. - 502 tys.). Ogólna frekwencja nadal nie wróciła jeszcze do poziomu sprzed pandemii, ale warto podkreślić, że znacznie wzrosła liczba uczestników pobytów studyjnych, czyli poszerzonej formy wizyty z dodatkowymi zajęciami edukacyjnymi. W porównaniu do 2019 roku wzrosła o prawie 20 procent" - poinformował resort kultury w mediach społecznościowych.
"Szczególnie ważne jest to, że ponad 90 proc. odwiedzających poznawało historię Auschwitz podczas zwiedzania z edukatorami muzeum. (...) Dzięki temu wizyta daje możliwość zdobycia wiedzy, ale przede wszystkim osobistej refleksji nad znaczeniem tej historii współcześnie, dla nas wszystkich. To szczególnie ważne, bowiem dziś widzimy i lepiej pojmujemy, jak bardzo potrzebujemy pamięci, będącej kluczem dla projektowania przyszłości" – tłumaczy dyrektor Muzeum Piotr Cywiński na stronie internetowej placówki.
Jak podaje muzeum, ponad 2,1 mln osób korzysta z treści publikowanych na oficjalnych kontach Miejsca Pamięci w mediach społecznościowych. Liczba obserwujących angielskojęzyczne konto Muzeum na Twitterze przekroczyła 1,5 mln, a w całym 2022 r. tweety publikowane przez Muzeum wyświetlono ponad 1 miliard 99 milionów razy. Pod koniec 2022 r. Muzeum utworzyło oficjalne konto na Mastodonie, które obserwuje już ponad 75 tys. osób.
Obecnie po Miejscu Pamięci zwiedzających oprowadza 332 przewodników w 20 językach.
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu powstało w 1947 r. z inicjatywy byłych więźniów w celu zachowania pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Niemcy założyli obóz koncentracyjny KL Auschwitz w 1940 r. Przez dwa lata większość więźniów stanowili Polacy. Obóz Auschwitz II-Birkenau powstał w 1942 r. Stał się on miejscem zagłady setek tysięcy Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów.
W Auschwitz i podobozach Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln osób: Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i więźniów innych narodowości z terenów okupowanej Europy. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ godl/