reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
12 październik 2019

Najważniejsze filmowe wydarzenie sezonu! Boże Ciało – zdjęcia z uroczystej premiery

Plejada znakomitości ze świata kultury i sztuki na uroczystej premierze „Bożego Ciała” Jana Komasy. Prezentujemy obszerną galerię zdjęć z wydarzenia Polski kandydat do Oscara w kinach od 11 października
REKLAMA
8 października w warszawskim kinie Cinema City Sadyba odbyła się uroczysta polska premiera filmu „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy. Na czerwonym dywanie, obok tegorocznego laureata Złotych Lwów, pojawili się odtwórcy ról głównych: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Leszek Lichota, Barbara Kurzaj, Helena Norowicz i Zdzisław Wardejn oraz twórcy: producenci filmu Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham, producent kreatywny Krzysztof Rak, scenarzysta Mateusz Pacewicz, operator Piotr Sobociński Jr, montażysta Przemysław Chruścielewski oraz koproducenci Piotr Walter i Anna Limbach-Uryn z Canal +. Wśród gości specjalnych imprezy znaleźli się, m.in.: Wojciech Smarzowski, Marek Koterski, Małgorzata Bogdańska, Paweł Pawlikowski, Małgorzata Bela, Maciej Stuhr, Antoni Królikowski, Robert Janowski, Łukasz Palkowski, Borys Szyc, Justyna Jeger-Nagłowska, Roma Gąsiorowska, Łukasz Garlicki, Maciej Musiałowski, Karolina Gorczyca, Wiesław Komasa, Gina Komasa, Ewa Błaszczyk, Krzysztof Jankowski, Jerzy Zelnik, Robert Kupisz, Katarzyna Zielińska, Andrzej Chyra, Gosia Baczyńska, Anna Kalczyńska, Halina Rowicka, Andrzej Pągowski, Anna Lucińska, Cezary i Edyta Pazurowie, Katarzyna Wajda, Ilona Wrońska i Paulina Koziejowska. Uroczystą premierę poprowadził Łukasz Maciejewski.

Światowa premiera „Bożego Ciała” odbyła się na Festiwalu w Wenecji, gdzie film otrzymał aż dwie nagrody: Europa Cinemas Label i Inclusive Award Edipo Re. Dzieło Jana Komasy – twórcy hitów „Miasto 44” i „Sala samobójców”, zostało także zaprezentowane w sekcji Contemporary World Cinema w ramach Festiwalu Filmowego w Toronto – największej i najważniejszej imprezie tego typu w Ameryce Północnej. Azjatycka premiera obrazu odbędzie się natomiast na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan w Korei Południowej. „Boże Ciało” triumfowało również podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie twórcy zdobyli aż dziesięć nagród, w tym: za najlepszy scenariusz, reżyserię, najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. Filmowi przyznano również cenne wyróżnienia środowiskowe – Nagrodę Publiczności, Dziennikarzy oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. W połowie września polska Komisja Oscarowa powołana przez dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego zdecydowała, że „Boże Ciało” będzie reprezentować Polskę w wyścigu po Oscary w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Najnowszy film Jana Komasy do kin trafi już za tydzień, 11 października.

Silny kandydat w walce o Oscara Awards Watch

Trzyma w napięciu, intryguje Doskonały Bartosz Bielenia Cinema Scope

Emocjonalna burza Masedomani

Zapowiada się sukces zarówno w kraju jak i za granicą Screen Daily

Oryginalny, wciągający, poruszający Hollywood Reporter

Słodko-gorzka historia o odkupieniu The Film Stage

„Fanatyk” przegląda się w „Taksówkarzu” Onet

Mocno zostaje w widzu Gazeta Wyborcza

Jeden z najciekawszych filmów tego roku WP

Owacje na stojąco Gazeta.pl

Prowokacyjny wPolityce.pl

Odważny Newsweek.pl

Wspaniały Cineuropa

Wybitny Filmuforia

„Boże Ciało” to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W jego rolę brawurowo wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat – Bartosz Bielenia („Na granicy”). Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia – Tomasz Ziętek („Cicha Noc”, „Konwój”) i Eliza Rycembel („Obietnica”, „Carte Blanche”), zdobywcy prestiżowych wyróżnień dla najlepszych aktorów festiwalu w Gdyni – Aleksandra Konieczna („Ostatnia Rodzina”) i Łukasz Simlat („Amok"), a także Barbara Kurzaj („Zabawa zabawa”, „Moje córki krowy”, „Oda do radości”), Zdzisław Wardejn („Kogel-mogel”, „Komedia małżeńska”) oraz Leszek Lichota – główna gwiazda jednego z najpopularniejszych krajowych seriali – „Wataha”. Autorem nagrodzonego w konkursie Script Pro scenariusza do „Bożego Ciała” jest Mateusz Pacewicz. Za zdjęcia odpowiada ceniony operator filmowy – Piotr Sobociński Jr. („Wołyń”, „Bogowie”, „Drogówka”). Fascynującą muzykę do filmu skomponował wybitny duet kompozytorów, Evgueni i Sacha Galperine, autorzy muzyki do takich filmów jak „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, „Przeszłość” Asghara Farhadiego czy ostatnio „Dzięki Bogu” Françoisa Ozona. „Boże Ciało” to niezwykle oryginalny projekt w polskim i europejskim kinie – odważna produkcja ocierająca się o tematy tabu, dotykająca kwestii społecznych podziałów oraz skomplikowanej duchowości młodych ludzi.

„Boże Ciało” to historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...


BOŻE CIAŁO

Gatunek:
obyczajowy
Reżyseria: Jan Komasa („Miasto 44”, „Sala samobójców”, „Ultraviolet” – serial, „Krew z krwi 2” – serial)
Scenariusz: Mateusz Pacewicz
Produkcja: Aurum Film („Ostatnia Rodzina” „Gotowi na wszystko. Exterminator”, „Carte Blanche”)
Producenci: Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham
Producent kreatywny: Krzysztof Rak
Koprodukcja: CANAL +, WFS Walter Film Studio, Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, Les Contes Modernes
Agent sprzedaży zagranicznej: New Europe Film Sales
Dystrybucja w Polsce: Kino Świat
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, CNC Cinemas du Monde - Institut Francais
Zdjęcia: Piotr Sobociński Jr („Wołyń”, „Bogowie”, „Drogówka”)
Scenografia: Marek Zawierucha („Twarz”, „Wołyń, „Carte Blanche”)
Kostiumy: Dorota Roqueplo („Miasto 44”, „Listy do M 3”, „Hiszpanka”)
Charakteryzacja: Aneta Brzozowska („Sztuka kochania”, „Bogowie”)
Montaż: Przemysław Chruścielewski („Ostatnia Rodzina”, „Serce miłośći”)
Muzyka: Evgueni i Sacha Galperine („Niemiłość”, „Przeszłość”, „Dzięki Bogu”)
Obsada: Bartosz Bielenia („Na granicy”, „Człowiek z magicznym pudełkiem”, „Disco polo”), Aleksandra Konieczna („Ostatnia Rodzina”, „Jak pies z kotem”, „W imię”, „Korowód”), Eliza Rycembel („Obietnica”, „Carte Blanche”, „Belfer 2” – serial, „Niewinne”), Tomasz Ziętek („Cicha Noc”, „Konwój”, „Carte Blanche”, „Demon”), Łukasz Simlat („Amok", „Belfer" – serial, „Konwój", „Karbala", „Drogówka”), Leszek Lichota („Miłość jest wszystkim”, „Wataha” – serial, „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”), Barbara Kurzaj („Zabawa zabawa”, „Moje córki krowy”, „Oda do radości”), Zdzisław Wardejn („Kogel-mogel”, „Komedia małżeńska”)
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Pajęczno
7.2°C
wschód słońca: 06:35
zachód słońca: 16:19
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pajęcznie

kiedy
2025-01-10 19:00
miejsce
Miejsko Gminny Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-22 16:00
miejsce
Hala Sportowa w Pajęcznie,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-16 17:00
miejsce
Miejsko Gminny Dom Kultury,...
wstęp biletowany