Naukowcy spotkali się, żeby obradować w obliczach kryzysu
Jak to z tą demokracją tak naprawdę jest – mamy ją czy nie mamy, korzystamy z przywilejów, jakie nam daje, czy też mamy po dziurki w nosie, i demokracji, i całej tej polityki w ogóle? Dlaczego w XXI wieku demokracja to kwestia problematyczna?
- Właśnie to są pytania dotyczące samego klucza naszego egzystowania w społeczeństwie. Człowiek jest istotą społeczną, generalnie jako taka winna w swoich dążeniach starać się poruszać w tak zwanej sferze publicznej. W zasadzie aktywność społeczna, aktywność publiczna, budowanie pewnych wspólnot, budowanie pewnych wzajemnych przestrzeni relacyjnych, które wypracowują pewne decyzje, a które również są decyzjami wiążącymi dla władzy, powinny być – zdaje się – w szerszym stopniu przedmiotem rozważań, ale też aktywności obywatelskiej [...] - tłumaczy dr Waldemar Rogowski, Dziekan Wydziału Humanistycznego i Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Demokracji.
W trakcie dwudniowej konferencji, jaką grudziądzka WSD zwołała w Ośrodku Wypoczynkowym Casus w Łasinie, niejednokrotnie pochylano się nad zagadnieniem demokracji, analizując je we wielu różnych aspektach. - Większość z paneli, jakimi będziemy otwierać konferencję, będzie poświęcona objaśnianiu demokracji, perspektywom demokracji, czy temu jak nasi uczestnicy, badacze, politolodzy postrzegają demokrację, ale również jak inni politolodzy, których już znamy tę demokrację definiowali – wyjaśniała wczoraj (11 czerwca), tuż przed oficjalnym otwarciem konferencji dr Izabela Kapsa, reprezentująca zarówno Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, jak i Wyższą Szkołę Demokracji.
To pierwsza konferencja, ale będzie ich więcej
We wspólnej debacie uczestniczyli wykładowcy akademiccy z różnych części Polski, między innymi profesorowie Andrzej Chodubski (Uniwersytet Gdański), Jarsoław Macała (Uniwersytet Zielonogórski, Wyższa Szkoła Demokracji), Tadeusz Dmochowski (Uniwersytet Gdański), Rafał Ożarowski (Uniwersytet Gdański), Jarosław Nocoń (Uniwersytet Gdański, Wyższa Szkoła Demokracji), dr Artur Laska (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Wyższa Szkoła Demokracji), dr Izabela Kapsa (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Wyższa Szkoła Demokracji), dr Sławomir Czapnik (Uniwersytet Opolski), dr Alina Kaszkur (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Wyższa Szkoła Demokracji), mgr Andrzej Fulbiszewski (Uniwersytet Szczeciński). To jednak tylko niepełna lista nazwisk. Frekwencja była naprawdę imponująca.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonała wczoraj Założyciel i Kanclerz Uczelni – Angelika Cysewska-Kubala. W spotkaniu uczestniczył również poseł Janusz Dzięcioł. Jak udało nam się dowiedzieć, konferencje naukowe w WSD będą organizowane cylicznie. Do zobaczenia na kolejnej! Tymczasem zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.