Przejażdżka na hulajnodze elektrycznej po alkoholu swój finał znajdzie w sądzie
Policjanci z pajęczańskiej drogówki wczoraj tj 10 lipca 2024 roku przd południem podczas patrolowania miasta Działoszyn, na jednej z ulic zauważyli mężczyznę jadącego na hulajnodze elektrycznej, którego sposób jazdy wskazywał, że może znajdować się pod działaniem alkoholu. Jak się okazało przypuszczenia były słuszne, ponieważ badanie alkomatem wykazało, że 29-letni mieszkaniec gminy Działoszyn w organizmie miał 1,7 promila alkoholu.
Za jazdę hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych, natomiast za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.
W tym przypadku policjanci wobec mężczyzny skierowali wniosek o ukaranie do sądu.
Apelujemy o trzeźwość, rozwagę i stosowanie się do przepisów obowiązujących na drodze! Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierowcy, jak i rowerzyści czy miłośnicy hulajnóg stwarzają poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu drogowego. Od nas samych - naszej odpowiedzialności - zależy bezpieczeństwo nasze, ale również innych.
Przypominamy:
Art. 87. [Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu]
Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
§ 1a.
Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.
§ 2.
Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1,
podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.
§ 3.
W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
§ 4.
W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.
mł. asp. Wioletta Mielczarek