reklama
kategoria: Sport
6 marzec 2023

Wkraczając na kort czyli rakieta i piłka

zdjęcie: Wkraczając na kort czyli rakieta i piłka / pixabay/5782695
Dziś, z okazji światowego święta przypominamy o kortach, rakietach, zielonych piłkach, meczach singlowych i deblowych, które kojarzą się nieodłącznie z tenisem.
REKLAMA

Historia

Międzynarodowa Federacja Tenisowa ogłosiła podczas setnego finału 101. edycji Pucharu Davisa, że będzie organizować coroczne międzynarodowe święto, którego celem jest propagowanie tenisa. Pierwsza edycja wydarzenia została zaplanowana na 4 marca 2013 roku, czyli trzy dni po setnej rocznicy założenia ITF.
W ramach obchodów Międzynarodowego Święta Tenisa, organizowanego corocznie od 2013 roku, odbywają się różnego rodzaju imprezy i mecze pokazowe. W celu propagowania tenisa, Międzynarodowa Federacja Tenisowa zaprasza do organizacji tych wydarzeń wszystkie 210 krajowych związków tenisowych na świecie. Jednym z ważniejszych wydarzeń to BNP Paribas Showdown, który inauguruje zawody rangi ATP World Tour Masters 1000 i WTA Premier Mandatory i jest rozgrywany na kortach w Indian Wells, Hongkongu i Londynie.
Firma StarGames była partnerem pierwszej edycji święta. Współtworzyła ona wiele wydarzeń, które były dostępne zarówno dla aktywnych, jak i nieaktywnych już zawodników. W ramach tego wydarzenia odbywały się także pokazy uczestników programu Tenis10, który rozwija umiejętności gry wśród dzieci. Organizacja United States Tennis Association wspierała to wydarzenie.

Starożytność a współczesność

W materiale historycznym odnaleziono dowody na pierwotną wersję tenisa sprzed 1500 lat p.n.e. Rysunki na ścianach egipskich świątyń przedstawiają postacie grające w pierwotną odmianę gry, odbijając piłkę ręką lub za pomocą prymitywnego narzędzia. Niektórzy twierdzą, że nazwa "tenis" pochodzi od miasta Tenis/Tinnis, położonego na wyspie Manzala, a słowo "rakieta" ma swoje korzenie w języku arabskim - "rahat", co oznacza "rękę". Motyw starożytnego tenisa można odnaleźć również w rzymskim "trigonie" oraz w "Odysei" Homera. Po najazdach Saracenów, francuscy mnisi rozpowszechnili grę "paume", w której początkowo używano jedynie dłoni do odbijania piłki, a następnie zaczęto stosować prototypy rakiet i drewniane piłki. Ciężkie piłki, które powodowały kontuzje, zostały później zamienione na skórzane piłki wypełnione sierścią zwierzęcą, piórami lub piaskiem. Arystokracja szybko przejęła popularną grę od mnichów, tworząc pierwsze korty tenisowe. W XVI wieku zaczęto używać baranich jelit do produkcji strun rakietowych, a drewniane rakiety z naciągiem zaczęły przypominać wyglądem i kształtem dzisiejsze rakiety.

Tenis zyskał szczególną aprobatę u angielskich królów, w tym Henryka VII i Henryka VIII, którzy zlecali budowę kortów, umacniając tym samym pozycję tenisa w angielskiej kulturze. Obecnie używana punktacja w tenisie ma francuskie korzenie. Prawdopodobnie gracze ustawieni po przeciwnych stronach kortu krzyczeli „tenez!” - co oznacza "trzymaj" po francusku, stąd nazwa sportu - tenis. Punkty - 15, 30, 40 i gem pochodzą od stawek pieniężnych, które uczestnicy zdobywali za każdą wygraną piłkę, na przykład 15 sous.

Dwa przełomowe momenty w historii tenisa ziemnego to wydarzenia związane z powstaniem nowych form gry. Pierwsze miało miejsce w Birmingham w latach 1859-1865, kiedy to Major Harry Gem i jego przyjaciel Augurio Perera opracowali grę, która była połączeniem tenisa, krykieta, badmintona, squasha i hiszpańskiej gry Palona. Drugie wydarzenie miało miejsce w 1874 roku, kiedy to oficer Walter Clapton Wingfield opublikował broszurę opisującą podobną grę, a po kilku zmianach zasady stworzone przez Wingfielda stały się podstawą dla współczesnego tenisa. Wingfield uważany jest także za pierwszego profesjonalnego tenisistę.

Powodem utworzenia Światowego Dnia Tenisa było propagowanie i popularyzacja tej dyscypliny sportowej, a także zachęcanie ludzi w każdym wieku do uprawiania aktywności fizycznej.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Pajęczno
12°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 15:46
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pajęcznie

kiedy
2025-01-10 19:00
miejsce
Miejsko Gminny Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-22 16:00
miejsce
Hala Sportowa w Pajęcznie,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-16 17:00
miejsce
Miejsko Gminny Dom Kultury,...
wstęp biletowany